About Us

This Organization shall be known as the Georgia Coroners Association.
The purposes for which this organization has been formed are:

  1. To secure a closer official and personal relationship among Coroners and Deputy Coroners.
  2. To secure unity of action in matter’s relating to the Coroner’s duties.
  3. To elevate the standards of the Office of Coroner in each county.
  4. To promote the adoption of more scientific methods for detection of crime.
  5. To recommend desirable changes in the present state statues relating to the duties of the Office of Coroner and to promote legislation which is deemed desirable.
  6. To foster good cooperation between Coroners and other Law Enforcement Officials.
  7. To promote a better understanding with the public respecting the nature of services rendered by Coroners of the State of Georgia.

History of the Georgia Coroners Association

A.R. King was the dedicated career coroner of Bibb County. It was A.R. who called fellow Coroners around the state in the late 70′s and suggest that they form an association. It would not be an exaggeration to say that he is the Father of the GCA.

Harry Pippin was just as dedicated to the citizens of Lamar county as their Coroner for many terms. Harry was one of the Coroners who helped A.R. get the Georgia Coroners Association started. Harry was instrumental in implementing the educational aspects of of the GCA. He was also a charter member of the Training Council.

The Georgia Coroners Association Past Award Recipients

In 1991 the Georgia Coroners Assoication began honoring Coroners and Deputy Coroners with two awards named in honor of outstanding public servants. Each year a Coroner and Deputy Coroner are nominated by their peers for their outstanding service to their community and the Georgia Coroners Association.

A.R. KING AWARD
The first year for this award was 1992

1992 HON. W.E. (BILL) McGILL; CORONER WALKER COUNTY
1993 HON. THOMAS L. KING; CORONER COLUMBIA COUNTY
1994 HON. GARY P. McELHENNEY, CORONER PUTNAM COUNTY
1995 HON. E. LEROY SIMS; CORONER RICHMOND COUNTY
1996 HON. DAVID PRESSLEY; CORONER FRANKLIN COUNTY
1997 HON. ELMER H. WILCOX, CORONER GRADY COUNTY
1998 HON. RICHARD N. STANLEY JR. CORONER LAURENS COUNTY
1999 HON. HAROLD REECE JR. CORONER TWIGGS COUNTY
2000 HON. DALE FRAZIER; CORONER WILCOX COUNTY
2001 HON. EDGAR F. PERRY; CORONER TURNER COUNTY
2002 HON. CONNIE KITCHENS; CORONER GLASCOCK COUNTY
2003 HON. RANDALL M. GARRETT; CORONER CLARKE COUNTY
2004 HON. L.W. BRUCE; CORONER CAMDEN COUNTY
2005 HON. EARL DARBY; CORONER CHEROKEE COUNTY
2006 HON. MIKE ADAMS, CORONER HART COUNTY
2007 HON. GARY McELHENNEY, CORONER PUTNAM COUNTY
2008 HON. E.K. MAY, CORONER WASHINGTON COUNTY
2009 HON. SAM BROWN, CORONER THOMAS COUNTY
2010 HON. TED BEARDEN, CORONER DAWSON COUNTY
2011 HON. RALPH WILSON, CORONER BUTTS COUNTY
2012 HON. GROVER TUTEN, CORONER RICHMOND COUNTY
2013 HON. SONNY WILSON, CORONER CLARKE COUNTY

HARRY PIPPIN AWARD
This award was first presented in 1992 and is given to a deputy coroner or coroner

1992 YVONNE CHAMBERS; DEPUTY CORONER HOUSTON COUNTY
1993 RUSSELL DAVIS ; DEPUTY CORONER PUTNAM COUNTY
1994 HON. L.W. BRUCE; CORONER CAMDEN COUNTY
1995 JO POOLE; DEPUTY CORONER BULLOCH COUNTY
1996 SCOTT McDANIEL; DEPUTY CORONER MUSCOGEE COUNTY
1997 MIKE BEAUMONT; DEPUTY CORONER TIFT COUNTY
1998 VERNON COLLINS; DEPUTY CORONER COLUMBIA COUNTY
1999 GROVER TUTEN; DEPUTY CORONER RICHMOND COUNTY
2000 STANLEY PAYNE; DEPUTY CORONER FLOYD COUNTY
2001 BARBARA NEAL; DEPUTY CORONER GLASCOCK COUNTY
2002 KENNY SMITH; DEPUTY CORONER FRANKLIN COUNTY
2003 ALFRED PEARSON; DEPUTY CORONER LAURENS COUNTY
2004 SHARON ANDERSON; DEPUTY CORONER CATOOSA COUNTY
2005 DENISE ATKINSON; DEPUTY CORONER HOUSTON COUNTY
2006 JAMES DAVIDSON; DEPUTY CORONER TWIGGS COUNTY
2007 JO COGGINS; DEPUTY CORONER ROCKDALE COUNTY
2008 RANDY COKER; DEPUTY CORONER WILCOX COUNTY
2009 MARK HODGES; DEPUTY CORONER WASHINGTON COUNTY
2010 MARK BOWEN, DEPUTY CORONER RICHMOND COUNTY
2011 MARCUS TURNER, DEPUTY CORONER PUTNAM COUNTY
2012 TOMMY INGRAM, DEPUTY CORONER BUTTS COUNTY
2013 KEVIN WIMBERLY, DEPUTY CORONER COLQUITT COUNTY

E. LEROY SIMS DISTINGUSHED SERVICE AWARD
The first year of this award was in 2005

2005 HON. GARY P. McELHENNEY; CORONER PUTNAM COUNTY
2006 HON. RICHARD STANLEY; CORONER LAURENS COUNTY
2007 HON. EARL DARBY; CORONER CHEROKEE COUNTY
2008 HON. RALPH WILSON; CORONER BUTTS COUNTY
2009 HON. TED BEARDEN; CORONER DAWSON COUNTY
2010 HON. GROVER TUTEN; CORONER RICHMOND COUNTY
2011 HON. VANITA HULLANDER, CORONER CATOOSA COUNTY
2012 HON. TED BEARDEN, CORONER DAWSON COUNTY
2013 HON. SUSAN SALEMI, CORONER BURKE COUNTY

Past Georgia Coroner Association Officers

The Georgia Coroners Association was organized back in the late 70′s but no records are available for that period. This list goes back to 1980 which is where most of the activity of the Georgia Coroners Association started. If you have additional information, please contact us.

1980
President — Fred Talley, Coroner of Floyd County
1st Vice President — James Carver, Coroner Gordon County
Secretary-Treasurer — Ronnie Stewart, Coroner Henry County

1981
President — Fred Talley, Coroner Floyd County
No record of 1st Vice President that year
Secretary-Treasurer — Ronnie Stewart, Coroner Henry County

1982
President — Don Kilgore, Coroner of Muscogee County
1st Vice President — Earl Rainwater, Coroner of Chattooga County
Secretary-Treasurer — Ronnie Stewart, Coroner of Henry County

1983
President — James Carver. Coroner Gordon County
1st Vice President — Earl Rainwater, Coroner Chattooga Co.
2nd Vice President — Fred Talley, Coroner Floyd County
Sec-Tres. — Craig Kennedy, Coroner Burke County
Chaplain — Leon Helton, Coroner Whitfield County

1984
President — Leon Helton, Coroner Whitfield County
1st VP — Earl Rainwater, Coroner Chattooga Co.
2nd VP — Thomas L. King, Coroner Columbia Co.
Sec-Tres — James Carver. Coroner Gordon Co.
Chaplain — L. W. Bruce, Coroner Camden Co.

1985
President — Thomas L. King, Coroner Columbia Co.
1st VP —- J. W. Smith, Coroner Bibb Co.
2nd VP — Jimmy Allen, Coroner Laurens Co.
Sec-Tres — L.W. Bruce, Coroner Camden Co.
Chaplain — Earl Rainwater, Coroner Chattooga Co.

1986
President — Thomas L. King, Coroner Columbia County
1st VP — Jimmy Allen, Coroner Laurens County
2nd VP — Earl Rainwater, Coroner Chattooga Co.
Sec-Tres. — L.W. Bruce, Coroner Camden Co.
Chaplalin — J.W. Smith, Coroner Bibb County

1987
President — L.W. Bruce, Coroner Camden Co.
1st VP — Earl Rainwater, Coroner Chattooga Co.
2nd VP — Gary Curry, Coroner Emanuel County
Sec-Tres — Dale Frazier, Coroner Wilcox Co.
Chaplain — J.W. Smith, Coroner Bibb Co.

1988
President — L.W. Bruce, Coroner Camden Co.
1st VP — Earl Rainwater, Coroner Chattooga Co.
2nd VP — Gary Curry, Coroner Emanuel County
Sec-Tres — Dale Frazier, Coroner Wilcox Co.
Chaplain — J.W. Smith, Coroner Bibb Co.

1989
President — Thomas L. King, Coroner Columbia Co.
1st VP — Gary Curry, Coroner Emanuel Co.
2nd VP — Mike Tate, Coroner Spalding Co.
Sec-Tres.— Gary McElhenney, Coroner Putnam Co.
Caplain — J. W. Smith, Coroner Bibb Co.

1990
President — Mike Faircloth, Coroner Sumter Co.
1st VP — Mike Tate, Coroner Spalding Co.
2nd VP — Leon Helton, Coroner Whitfield Co.
Sec-Tres — Gary McElhenney, Coroner Putnam Co.
Chaplain — J.W. Smith, Coroner Bibb Co.

1991
President — Gary McElhenney, Coroner Putnam Co.
1st VP — Mike Tate, Coroner Spalding Co.
2nd VP — Bill McGill, Coroner Walker Co.
Sec-Tres — Richard Stanley, Coroner Laurens Co.
Chaplain — Alexander Ingram, Coroner Hancock Co.

1992
President — Gary McElhenney, Coroner Putnam Co.
1st VP — L.W. Bruce, Coroner Camden Co.
2nd VP — Bill McGill, Coroner Walker Co.
Sec-Tres — Richard Stanley, Coroner Laurens Co.
Chaplain — Alexander Ingram, Coroner Hancock Co.

1993
President — L.W. Bruce, Coroner Camden Co.
1st VP — Bill McGill, Coroner Walker Co.
2nd VP — MIke Faricloth, Coroner Sumter Co.
Sec- Tres — Gary McElhenney, Coroner Putnam Co.
Chaplain — Ed Bond, Coroner Bibb Co.

1994
President — L.W. Bruce, Coroner Camden Co.
1st VP — Raymond Barker, Coroner Mitchell Co.
2nd VP — David Pressley, Coroner Franklin Co.
Sec-Tres — Gary McElhenney, Coroner Putnam Co.
Chaplain — Ed Bond, Coroner Bibb Co.

1995
President — David Pressley, Coroner Franklin Co.
1st VP — Charles Exum, Coroner Lowndes Co.
2nd. VP — Bill McGill, Coroner Walker Co.
Sec-Tres — Ed Bond, Coroner Bibb Co.
Chaplain — Gary McElhenney, Coroner Putnam Co.

1996
President — David Pressley, Coroner Franklin Co.
1st VP — Charles Exum, Coroner Lowndes Co.
2nd VP — Raymond Barker, Coroner Mitchell Co.
Sec-Tres — Gary McElhenney, Coroner Putnam Co.
Chaplain — L.W. Bruce, Coroner Camden Co.

1997
President — Leroy Sims, Coroner Richmond Co.
1st VP — Harold Reece Jr., Coroner Twiggs Co.
2nd VP — David Wall, Coroner Habersham Co.
Sec-Tres — Gary McElhenney, Coroner Putnam Co.
Chaplain — L.W. Bruce, Coroner Camden Co.

1998
President — Leroy Sims, Coroner Richmond Co.
1st VP — Harold Reece Jr. Coroner Twiggs Co.
2nd VP — David Wall, Coroner Habersham Co.
Sec — Danny Galpin, Coroner Houston Co.
Tres — Gary McElhenney, Putnam Co.
Chaplain — Elmer Wilcox, Coroner Grady Co.

1999
President — Harold Reece Jr. Coroner Twiggs Co.
1st VP — David Wall, Coroner Habersham Co.
2nd VP — Danny Galpin, Coroner Houston Co.
Sec — L.W. Bruce, Coroner Camden Co.
Tres — Gary McElhenney, Coroner Putnam Co.
Chaplain — Elmer Wilcox, Coroner Grady Co.

2000
President — Harold Reece Jr. Coroner Twiggs Co.
1st VP — David Wall, Coroner Habersham Co.
2nd VP — Danny Galpin, Coroner Houston Co.
Sec — L.W. Bruce, Coroner Camden Co.
Tres — Gary McElhenney, Coroner Putnam Co.
Chaplain — Elmer Wilcox, Coroner Grady Co.

2001
President — David Wall, Coroner Habersham Co.
1st VP — Danny Galpin, Coroner Houston Co.
2nd VP — Richard Stanley, Coroner Laurens Co.
Sec — L.W. Bruce, Coroner Camden Co.
Tres — Gary McElhenney, Coroner Putnam Co.
Chaplain — Elmer Wilcox, Coroner Grady Co.

2002
President — Danny Galpin, Coroner Houston Co.
1st VP — Richard Stanley, Coroner Laurens Co.
2nd VP — Paul Lowe, Coroner Warren Co.
Sec — L.W. Bruce, Coroner Camden Co.
Tres — Gary McElhenney, Coroner Putnam Co.
Chaplain — Danny Mathis, Coroner Bleckley Co.

2003
President — Richard Stanley, Coroner Laurens Co.
1st VP — Paul Lowe, Coroner Warren Co.
2nd VP — Mike Adams, Coroner Hart Co.
Sec — Harold Reece Jr., Coroner Twiggs Co.
Tres — Gary McElhenney, Coroner Putnam Co.
Chaplain — Connie Kitchens, Coroner Glascock Co.

2004
President — Paul Lowe, Coroner Warren Co.
1st VP —- Mike Adams, Coroner Hart Co.
2nd VP — Earl Darby, Coroner Cherokee Co.
Sec — Leroy Sims, Coroner Richmond Co.
Tres — Gary McElhenney, Coroner Putnam Co.
Chaplain — Connie Kitchens, Coroner Glascock Co.

2005
President — Mike Adams, Coroner Hart Co.
1st VP — Earl Darby, Coroner Cherokee Co.
2nd VP — Grover Tuten, Coroner Richmond Co.
Sec — John Vickers, Coroner Colquitt Co.
Tres — Gary McElhenney, Coroner Putnam Co.
Chaplain — Connie Kitchens-Jackson, Coroner Glascock Co.

2006
President — Earl Darby, Coroner Cherokee Co.
1st VP — Grover Tuten, Coroner Richmond Co.
2nd VP — Ted Bearden, Coroner Dawson Co.
Sec — E.K. May, Coroner Washington Co.
Tres — Gary McElhenney, Coroner Putnam Co.
Chaplain — Connie Kitchens-Jackson, Coroner Glascock Co.

2007
President — Grover Tuten, Coroner Richmond Co.
1st VP — Ted Bearden, Coroner Dawson Co.
2nd VP — Ralph Wilson, Coroner Butts Co
Sec — E.K. May, Coroner Washington Co.
Tres — Gary McElhenney, Coroner Putnam Co.
Chaplain — Connie Kitchens-Jackson, Coroner Glascock Co.

2008
President — Ted Bearden, Coroner Dawson Co.
1st VP — Ralph Wilson, Coroner Butts Co
2nd VP — Vanita Hullander, Coroner Catoosa Co.
Sec — Becky Callihan, Coroner Fannin Co.
Tres — Gary McElhenney, Coroner Putnam Co.
Chaplain — Connie Kitchens-Jackson, Coroner Glascock Co.

2009
President — Ralph Wilson, Coroner Butts Co
1st VP — Vanita Hullander, Coroner Catoosa Co.
2nd VP — Jake Futch, Coroner Bulloch Co.
Sec — Danny Galpin, Coroner Houston Co.
Tres — Gary McElhenney, Coroner Putnam Co.
Chaplain — Connie Kitchens-Jackson, Coroner Glascock Co.

2010
President — Vanita Hullander, Coroner Catoosa Co.
1st VP — Jake Futch, Coroner Bulloch Co.
2nd VP — Grover M. Barfield, Coroner Macon Co.
Sec — Danny Galpin, Coroner Houston Co.
Tres — Gary McElhenney, Coroner Putnam Co.
Chaplain — Connie Kitchens-Jackson, Coroner Glascock Co.

2011
President — Jake Futch, Coroner Bulloch Co.
1st VP — Sonny Wilson, Coroner Clarke Co.
2nd VP — Kevin Roper, Coroner Pickens Co.
Secretary — Danny Galpin, Coroner Houston Co.
Treasurer — Gary McElhenney, Coroner Putnam Co
Chaplain — Connie Kitchens, Coroner Glascock Co.

2012
President — Sonny Wilson, Coroner Clarke County
1st VP — Kevin Roper, Coroner Pickens County
2nd VP — Reginald Pierce Sr, Coroner Liberty County
Secretary — Danny Galpin, Coroner Houston County
Treasurer —Gary McElhenney, Coroner Putnam County
Chaplain — Connie Kitchens-Jackson, Coroner Glascock County

2013
President — Kevin Roper, Coroner Pickens County
1st VP — Reginald Pierce Sr, Coroner Liberty County
2nd VP — David Exley, Coroner Effingham County
Secretary — Danny Galpin, Coroner Houston County
Treasurer —Gary McElhenney, Coroner Putnam County
Chaplain — Connie Kitchens-Jackson, Coroner Glascock County

2014
President —  Reginald Pierce Sr, Coroner Liberty County
1st VP — David Exley, Coroner Effingham County
2nd VP — Susan Salemi, Coroner Burke County
Secretary — Becky Callihan, Coroner Fannin County
Treasurer —Gary McElhenney, Coroner Putnam County
Chaplain — Connie Kitchens-Jackson, Coroner Glascock County